تبلیغات
حسابداری و کامپیوتر - تدریس « آشنایی با علم و مبانی اختلاس » !!!!؟؟؟؟

حسابداری و کامپیوتر
 پیشنهاد می‌شود كه در رشته مالی، حسابداری، حسابرسی و... چند واحد درس با عناوین ذیل تدوین ‌شود:

«آشنایی با علم و رموز اختلاس، چگونگی ‌ایجاد رابطه مالی با سیاسیون، انواع فساد، رابطه فساد با قدرت سیاسی، تاثیر رشوه مرتبط با فساد در تصمیم‌گیری اقتصادی و سیاسی، علت بی‌تفاوتی مردم نسبت به فساد، چگونگی جعل امضا، پرداخت كمك مردمی ‌و خیرات برای هموارسازی فساد، رموز پرداخت رشوه از نوع نقدی و ...»
 1- به نظر می‌رسد تدریس و آموزش دروس حسابداری، حسابرسی، بانكداری و غیره در دانشگاه‌های كشور كارآمدی نداشته زیرا‌ این فارغ‌التحصیلان نتوانستند به موقع سوء‌استفاده مالی را كشف كنند. سوء‌استفاده‌كنندگان (كه بعضا تحصیلكرده نبوده و برخی از آنها مدرك حسابداری و حسابرسی و حقوقی داشته‌اند) موفق شدند سوء‌استفاده 3000 میلیاردی داشته باشند كه دروس شاید یك راه‌حل آن باشد كه تعدادی واحد با عنوان «آشنایی با مبانی و علم اختلاس» تدوین شود.

2- سوء‌استفاده 3000 میلیاردی (كه اولین و آخرین نبود) شوكی بود بر مردم كه امانت داری و نظارت در بانك‌ها را خدشه دار كرد. مردم هنوز هم باور ندارند كه سوء‌استفاده‌كنندگان به راحتی به خصوص در بانك‌های دولتی و برخی از بانك‌های خصوصی سوء‌استفاده كردند، آن‌هم از محل پول و ثروت مردم، كه نزد بانك‌ها سپرده شده بود، با ‌این هدف كه از محل آن، منابع مالی مورد نیاز توسعه اقتصادی توسط فعالان اقتصادی تامین شود و در كنار آن در سود متعلقه، هزینه زندگی خود را تامین كنند اما پول هدر رفت و تنها دولت بدهكار مردم شد.

3- پست مدیریت، حسابداری و حسابرسی و انضباط مالی در‌این بانك‌ها با فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری، حسابرسی، بانكداری، مدیریت مالی و حقوقی است. مسوولان بانك مركزی آنقدر به تجربه مدیران بانك‌های دولتی اهمیت می‌دهند كه مصوب كردند اكثریت اعضای هیات مدیره بانك‌های خصوصی باید تجربه مدیریت بانكی از نوع فوق را داشته باشند حتی اجازه می‌دهند كه كادر ارشد سیستم نظارتی بانك بلافاصله بعد از بازنشستگی، مدیر‌این بانك‌ها شوند، در حالی كه در بیشتر كشورهای جهان، استخدام ممیز مالیاتی و كادر نظارت تا چند سال بعد از بازنشستگی در واحدهای اقتصادی كه قبلا تحت نظارت بوده‌اند معمول نیست (ضمن ‌اینكه حقوق بازنشستگی كافی در اختیار دارند). جالب ‌اینكه كادر گروه دست‌اندر كار تدوین استانداردها، مدیران‌این بانك‌های دولتی، مدیران بانك‌های خصوصی و مسوولیت نظارت (بانك مركزی و حتی بورس) و حسابرس‌ این دستگاه‌ها هم همین فارغ‌التحصیلان هستند.

4- در آمریكا در دهه 90 آقای «جان» اقدام به طراحی و صدور اوراق قرضه با بهره بیش از 15 درصد كرد (در حالی كه نرخ بهره كمتر از 5 درصد بود). برخی از شركت‌ها از جمله Elevn 7 ‌این اوراق را صادر كردند برخی از مردم فریفته بهره 15درصد شدند و پول‌های خود را از سهام و بانك خارج كرده و اوراق خریدند تا سود خوب كسب كنند اما ‌این شركت‌ها تحمل هزینه بهره زیاد را نداشتند و ورشكست شدند.

پول مردم هم خورده شد، اما آقای جان زندانی شد آن‌هم پس از كسب میلیاردها سود. بعد از زندان (كه طبق معمول كوتاه مدت است) وی استاد دانشگاه هاروارد شد و در رشته امور مالی به تدریس پرداخت. آقای «نكلسون» مدیر بانك برینگ انگلیس در سنگاپور اختلاس كرد و بانك را ورشكست كرد، بعد از دو سال زندان در آلمان، استاد رشته فاینانس در سنگاپور شد. آنها در سیستم آموزشی خود به نتیجه رسیدند كه فارغ‌التحصیلان رشته مالی باید با علم و رموز اختلاس آشنا باشند تا بتوانند آن را تا حدودی كشف كنند.

از‌این مبتكران و كلاهبرداران در‌ایران كم نبودند و نیستند (دهه 60، 70 و ...) در غیاب نظارت، شركت‌های مضاربه‌ای را طراحی كردند، اوایل كار سودهای زیاد پرداخت كردند؛ اما پول مردم را خوردند. دولت و مقام مسوول و ناظر هم وقتی فهمید كه عمده اختلاس‌گران فرار كرده بودند و فقط یك، دو سه نفری باقیمانده بودند كه زندانی شدند و سرنوشت بقیه هم معلوم نشد.

بنابراین به اختلاس‌گران پیشنهاد می‌شود، در باقیمانده عمر خود یا هنگامی ‌كه در زندان هستند یا در هنگام مرخصی‌ از زندان، تدریس درس اختلاس را بر عهده بگیرند. افزون برآن برای پیشگیری از گول خوردن و گمراه شدن مقامات، نمایندگان و مدیران بانك‌ها و واحدهای اقتصادی،‌ این درس به صورت خلاصه و فشرده در كارگاه‌های آموزش یك روزه ارائه شود و البته نه از نوع كنفرانس اداری اخیر كه واژه قانونی «مبارزه با فساد» آن را حذف و فقط ارتقای سلامت اداری را عنوان كردند.


نویسنده : دکتر عباس هشی    عضو هیات علمی دانشگاه - حسابدار رسمی

منبع :   یادداشت منتشر شده دردنیای اقتصاد مورخ 24 اردیبهشت ماه 1391ادامه مطلب

طبقه بندی: حسابداری، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 اردیبهشت 1391 توسط مسعود میرزالو
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک