تبلیغات
حسابداری و کامپیوتر - برگزاری مراسم تجلیل از میراث حسابداری ایران

حسابداری و کامپیوتر
 


گروه بورس- مجید اسكندری: نخستین گردهمایی «تجلیل از میراث حسابداری ایران» با همت مركز

ترویج دستاوردهای حسابداری در دانشگاه علوم اقتصادی برگزار شد.

ایران، پیشرو در حسابداری

استاد مصطفی علی‌مدد در این مراسم با تبریك تاسیس مركز ترویج دستاوردهای حسابداری گفت: هیچ تمدنی بدون استقرار حساب و كتاب منظم، نه شكل گرفته و نه می‌تواند شكل بگیرد. وی افزود: نخستین حسابداران ایرانی، كاهنان و كاتبانی بودند كه حدود یك هزار سال قبل از میلاد، حساب و كتاب معبد چغازنبیل را نگه می‌داشتند و نیز حسابدارانی كه حساب و كتاب بنای تخت جمشید را ثبت كردند.علی‌مدد ادامه داد: در ترجمه یكی از این لوح‌ها كه اكنون در آمریكا نگهداری می‌شود، می‌بینم كه اطلاعات مالی و غیرمالی مندرج در آن، بسیار جامع‌تر از اطلاعاتی است كه در عصر حاضر با سیستم‌های كامپیوتری انجام می‌شود.این پیشكسوت حسابداری سپس گفت: منظور از نسل اول حسابداران ایرانی، خوارزمی یا بوزجانی نیست، منظور افرادی است كه به دنبال انقلاب مشروطیت و ایجاد موسسات جدید در سال‌های 1310 تا 1330، حسابداری نوین یا دوطرفه را در انگلستان و آمریكا آموختند و برای كار به ایران بازگشتند كه مرحوم دكتر اكبری نیز از آن جمله بود.علی‌مدد خاطرنشان كرد: این نسل با مسائل متعددی مواجه بودند، زیرا علومی كه آموخته بودند در رابطه با موسساتی بود كه هنوز در ایران به وجود نیامده بود.

از سوی دیگر دانش حسابداری در قالب اصطلاحات خاصی، مقولات را توضیح می‌داد كه هم به معادل فارسی نیاز داشت و هم باید مفهوم آن در جامعه رواج پیدا می‌كرد. وی در ادامه با اشاره به تلاش‌های ارزنده مرحوم دكتر فضل‌الله اكبری در آموزش حسابداری و بیان خاطراتی از همكاری با ایشان در تهیه و تدوین «فرهنگ اصطلاحات حسابداری» یاد و خاطره این استاد حسابداری را گرامی داشت.

عاشقان نمی‌میرند

در ادامه این مراسم، نظام‌الدین ملك‌آرایی، عضو هیات مدیره جامعه حسابداران رسمی درباره مرحوم دكتر اكبری گفت: او یكی از پیشكسوتان حرفه حسابداری است كه از میان ما رفته اما محال است كه مرده باشد، عاشقان نمی‌میرند و او از نسل عاشقان بود. وی افزود: دكتر اكبری در طول عمر پربركت خود خدمات ارزنده‌ای انجام داد و بر گردن فرهنگ و جامعه ما حق زیادی دارد، زیرا حسابداری نوین را در سطح دانشگاهی معرفی كرد و ده‌ها سال مداوم در تالیف كتاب‌های حسابداری تلاش كرد.

ملك‌آرایی ادامه داد: او انسانی شریف، معلمی بزرگ و پژوهشگری خستگی‌ناپذیر بود و از خصوصیات بارز او می‌توان به هوشمندی، عقل‌گرایی در روش فكری، گستردگی اطلاعات، بینش ژرف، حسن سلیقه، اعتدال در داوری، تواضع توام با وقار و متانت و گره‌گشایی از كارهای سخت اشاره كرد.

در ادامه این مراسم نیز جمشید ارجمند از شاگردان دكتر اكبری و محمدجواد صفار از همكاران وی به بیان خاطراتی از آن مرحوم پرداختند. همچنین دكتر جعفر باباجانی مطالبی را درخصوص حسابداری دولتی و جایگاه آن در كشور بیان كرد.

گزارش خبرنگار ما حاكی است در پایان مراسم «تجلیل از میراث حسابداری ایران» با اعطای تندیس به آقایان علی‌مدد، باباجانی، ملك‌آرایی، ارجمند و همسر مرحوم دكتر اكبری از آنان تقدیر و تشكر به عمل آمد.

خروج از سكون چند ساله

در حاشیه برگزاری این مراسم، مدیر گروه حسابداری دانشگاه علوم اقتصادی و رییس مركز ترویج دستاوردهای حسابداری در گفت‌وگو با خبرنگار دنیای اقتصاد درباره اهداف این مركز گفت: نقص‌های موجود در سیستم آموزشی و نیز روند پژوهش‌های انجام شده داخلی در رشته حسابداری، ما را بر آن داشت تا با راه‌اندازی مركز ترویج دستاوردهای حسابداری، گام‌های موثری در جهت اعتلای این رشته ارزشمند در كشور برداریم.

دكتر زهرا دیانتی افزود: متاسفانه باوجود افزایش روزافزون فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری كه براساس آمار وزارت علوم، بیشترین تعداد دانشجویان در كشور هستند، به دلیل سكون چندساله حاكم بر این رشته، فارغ‌التحصیلان آن با قابلیت‌هایی كمتر از یك دفتردار تحویل بازار كار می‌شوند.

این استاد دانشگاه علوم اقتصادی درباره فعالیت‌های مركز ترویج دستاوردهای حسابداری گفت: انتشار مجلات و كتب تخصصی، پیاده‌سازی شیوه‌های نوین در آموزش حسابداری، انجام پژوهش‌های هدفمند و دارای ارزش افزوده علمی، برگزاری كارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی آزاد برای دانشجویان و برگزاری دوره‌های علمی ویژه مدرسان رشته حسابداری مهم‌ترین زمینه‌های فعالیت این مركز است.

دیانتی سپس گفت: به روزرسانی سرفصل‌های دروس تخصصی رشته حسابداری و پیاده‌سازی آن در گروه حسابداری دانشگاه علوم اقتصادی، برگزاری كارگاه‌های فیلم حسابداری صنعتی، آموزش كاربرد نرم‌افزار اكسل در حسابداری، آموزش حسابداری صنعتی (1)، آشنایی با سازوكارهای بازار سرمایه ایران، تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی، حسابداری عملی و نیز برگزاری سمینارهای ماهانه طراحی سیستم‌های استراتژیك بهای تمام شده و تجلیل از میراث حسابداری ایران مهم‌ترین اقدامات انجام شده توسط این مركز است.

وی درباره برنامه‌های آتی مركز گفت: برگزاری كارگاه آموزش حسابداری برای مدیران غیرمالی، برگزاری میزگرد حسابداری مدیریت در جهان از گذشته تا آینده، برگزاری جلسات دورخوانی مقالات اثرگذار در ادبیات مدیریت بهای تمام‌شده در جهان و برگزاری نشست‌های هفتگی با موضوعات حسابداری منابع انسانی، حسابداری مبتنی بر فعالیت و مدیریت استراتژیك بازاریابی با رویكرد مدیریت استراتژیك بهای تمام شده، مهم‌ترین برنامه‌های آینده این مركز است.

 

مرد نكونام حسابداری

دكتر فضل‌الله اكبری متولد دوم اردیبهشت 1300 گلپایگان، تحصیلات ابتدایی را در گلپایگان و دبیرستان را در اصفهان به پایان رسانید. علوم قدیمه را نزد پدربزرگش فخرالعلما و اساتیدی چون فضل‌الله همایی، جلال همایی و مباركه‌ای آموخت.

پس از دیپلم، در دانشكده حقوقی و علوم سیاسی دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و در خرداد 1325 لیسانس و در سال 1334 فوق‌لیسانس مدیریت گرفت. سپس در سال 1337 با درجه دكترای مدیریت حسابداری از دانشگاه كالیفرنیای جنوبی فارغ‌التحصیل شد و در سال 42 نیز موفق به اخذ مدرك دكترای مدیریت مالی از دانشگاه استانفورد شد.

تاسیس دانشكده علوم اداری و مدیریت بازرگانی تهران در سال 43 از اقدامات او به شمار می‌رود.برخی از كتاب‌های مرحوم دكتر اكبری عبارتند از: اصول علم دفترداری، حسابداری بازرگانی، حسابداری صنعتی، تهیه بودجه بازرگانی و صنعتی، تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی، حسابداری استهلاك و فرهنگ دو جلوی اصطلاحات حسابداری.

دكتر اكبری در 13 فروردین 1384 وفات یافت و در قطعه 229 بهشت زهرا آرام گرفت.

روانش شاد و یادش گرامی بادمنبع : گزارش منتشر شده در روزنامه دنیای اقتصاد  مورخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ادامه مطلب

طبقه بندی: حسابداری، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 توسط مسعود میرزالو
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک