تبلیغات
حسابداری و کامپیوتر - نتایج ماه دوم پرسش‌نامه‌ی بررسی اثرات حذف صفر از پول ملی اعلام شد

حسابداری و کامپیوتر
 

نتایج دومین‌ماه نظرسنجی بانک مرکزی در ارتباط با اثرات حذف صفر از پول ملی اعلام شد.

این نظر‏سنجی که از 25 تیر 1390 آغاز شده است به بررسی ابعاد مختلف حذف صفر از پول ملی با استفاده از پرسش‌نامه می‌پردازد. بر اساس گزارش بانک مرکزی تا پایان شهریور 47028 نفر در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند که79 درصد افراد شرکت‏کننده درنظرسنجی با اصلاح پول ملی(حذف صفر از پول ملی) موافق بوده‏اند.۱۰درصد از شرکت‌کنندگان معتقدند حذف صفر از پول ملی، نرخ تورم را کاهش می‏دهد. بیش از ۴۸ درصد افراد بر این باورند که حذف صفر تأثیری بر تورم ندارد یا تأثیر آن بسیار اندک است. در مقابل ۲۸ درصد اصلاح پول ملی را عامل افزایش نرخ تورم می‌دانند. ۵۲ درصد از افراد شرکت‏کننده معتقدند حذف صفر از پول ملی تأثیری بر قیمت املاک و مستغلات ندارد یا تأثیر آن بسیار اندک است. در مقابل ۲۴ درصد شرکت‏کنندگان تأثیر حذف صفر از پول ملی را عامل موثر بر قیمت املاک و مستغلات می‏دانند.

بر اساس این گزارش حدود ۵۱ درصد افراد شرکت‏کننده در نظرسنجی با حذف ۴ صفر از پول ملی و ۶۴ درصد با گردش موقتی هم‌زمان دو پول جدید و قدیم موافق بوده‏اند. هم‌چنین ۵۳ درصد افراد یک تا دو سال را برای هم‌زیستی این دو پول مناسب دانسته‏اند. شایان ذکر است برای گردش هم‌زمان دو پول قدیم و جدید در عمل نیز بیش از یک سال زمان نیاز است؛ چرا که در این صورت مردم اطمینان خواهند یافت که زمان کافی برای تطبیق اطلاعات خود با پول جدید دارند؛ مضافاً این که به‏طور معمول ۸ تا ۱۰ سال زمان برای تعویض پول‏های قدیمی با پول‏های جدید در نظر گرفته می‏شود تا از هجوم به بانک‏ها برای تعویض پول که آثار روانی بر جامعه دارد جلوگیری شود.

جامعه‏ی آماری مورد بررسی، برای طراحی پشت اسکناس به ترتیب "چهره‏ی دانشمندان، نویسندگان و شعرای ایرانی" (با سهم ۳۵ درصد)، "سمبل‏های ملی" (با سهم ۲۴ درصد) و "اماکن تاریخی، باستانی و مذهبی" (22درصد) را انتخاب کرده‏اند.

بر پایه‌ی این گزارش نظر موافق شرکت‏کنندگان در نظرسنجی برای نام اسکناس برای "پارسی" و "تومان" به ترتیب ۴۵ و ۴۳درصد بوده است. برای سکه نیز ۳۹ درصد شرکت‏کنندگان با "دریک" و ۲۱ درصد با "ریال" موافق بوده‏اند.


منبع : سایت بانک مرکزی و سایت انجمن حسابداران خبره ایرانادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ جمعه 28 بهمن 1390 توسط مسعود میرزالو
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک