تبلیغات
حسابداری و کامپیوتر - تشکیل کارگروه تخصصی مبارزه با پول‌شویی در جامعه‏ی حسابداران رسمی ایران

حسابداری و کامپیوتر
 

به نقل از تارنمای جامعه‏ی حسابداران رسمی ایران این جامعه کارگروه تخصصی مبارزه با پول‌شویی را، در راستای اجرای بهینه‏ی قانون مبارزه با پول‌شویی، تشکیل داد....
مسئولیت این کارگروه تخصصی انجام اقدامات کارشناسی، زیر ساختی، آموزشی و اطلاع‌رسانی است. این کارگروه، ضمن ابلاغ دستورکارهای اجرایی، وظیفه‏ی نظارت بر حسن اجرا و نیز هماهنگی روش‌های اجرایی و ارتباط با دیگر واحدهای ذی‏ربط را بر عهده دارد. به‏طور مشخص، این کارگروه وظیفه‌ی حسابرسان در مقابله با پول‌شویی را تدوین می‌کند.
یکی از چالش‌های مهمی که دبیرخانه‏ی شورای‏عالی مبارزه با پول‌شویی پیش‏رو داشته است وجود مشکلاتی است که در حوزه‌ی حسابرسی داخلی در بانک‌ها، شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطرح است. تشکیل این کارگروه تخصصی گامی در جهت یاری به دبیرخانه در تدوین و اجرای مناسب دستورکارهای اجرایی در این زمینه است. 
گفتنی است مهم‏ترین گامی که برای مبارزه با پول‌شویی در کشور برداشته شد، تصویب قانون مبارزه با پول‌شویی بود؛ این قانون در دوم بهمن1386 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و شورای نگهبان در هفدهم بهمن تأیید و رییس جمهوری در هفتم اسفند 1386 برای اجرا ابلاغ کرد. در پی تصویب قانون، آیین‌نامه‌ی اجرایی این قانون در 14 آذر 1388 به تصویب هیأت دولت رسید. بر این اساس، شورای‏عالی مبارزه با پول‌شویی به عنوان عالی‌ترین نهاد متولی در این امر شروع به کار کرد. این شورا متشکل از وزرای اقتصاد، اطلاعات، بازرگانی، کشور و رییس کل بانک مرکزی است.

منبع : تارنمای جامعه حسابداران رسمی


ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 آبان 1390 توسط مسعود میرزالو
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک