تبلیغات
حسابداری و کامپیوتر - نقش جامعه حسابداران در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی

حسابداری و کامپیوتر
 

ابلاغ سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی این دغدغه را نزد حسابداران و حسابرسان كشور ایجاد می‌كند كه آیا تحقق سیاست‌های مزبور تنها به عهده اقتصاد دانان و مسوولان اجرایی كشور است یا اینكه جامعه حرفه‌ای حسابداری و حسابرسی كشور نیز می‌تواند نقشی در این زمینه داشته باشد. این نوشتار به تشریح این نقش می‌پردازد.

در سطح عمومی، حسابداران و حسابرسان كشور با تولید و پالایش اطلاعات مبنای تصمیم‌گیری مسوولان، نقش اساسی در افزایش اعتبار اطلاعات ایفا می‌كنند. علاوه‌بر آنكه با استقرار و نظارت بر اجرای نظام كنترل‌های داخلی از سوء استفاده، اتلاف و عدم كارآیی نیز جلوگیری می‌شود، نقش حسابداران و حسابرسان در شفاف‌سازی عملیات، كاهش ریسك سرمایه‌گذاری‌ها، اعمال مدیریت بهینه، توسعه فرهنگ حسابدهی و رعایت قوانین و مقررات، فساد زدایی و نظارت بر حسن اجرای سیاست‌ها نیز كاملا چشمگیر است. همچنین حسابداران و حسابرسان در حوزه آسیب شناسی موانع و نیازمندی‌های تحقق اقتصاد مقاومتی، آگاهی بخشی به ذی‌نفعان برای تامین منابع مالی در پروژه‌های كلان اقتصادی، ارائه تحلیل‌ها و راهكارهای كارشناسی در زمینه مالی، توجه به كیفیت خدمات، توجه به نیاز ذی‌نفعان، مشاركت و همكاری با نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط می‌توانند اثر گذار باشند.

به‌طور خاص سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی، محورهایی را مطرح می‌كند كه حسابداران و حسابرسان نقش اساسی در تحقق آن می‌توانند ایفا كنند از جمله آن «فعال‌سازی كلیه امكانات و منابع»، «رشد بهره‌وری»، «سهم بری عادلانه عوامل در زنجیره تولید و تولید تا مصرف»، «اصلاح و تقویت همه‌جانبه نظام مالی كشور»، «برنامه ریزی تولید ملی»، «افزایش ارزش افزوده»، «صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی كشور»، «اصلاح نظام درآمد دولت»، «شفاف‌سازی اقتصاد و سالم سازی آن»، «شفاف و روان سازی نظام قیمت‌گذاری»، «به‌روز‌سازی شیوه‌های نظارت بر بازار» را می‌توان نام برد.

در رابطه با سرفصل‌های یادشده به طور قطع نقش حسابداران و حسابرسان كشور در «شناسایی جامع امكانات و منابع و تقویم مالی صحیح آن» می‌تواند اطلاعات مناسبی از این منابع و امكانات را در اختیار بگذارد، «حسابداری مدیریت و حسابرسی عملیاتی»، در خدمت رشد بهره‌وری، استفاده از «هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت» و «تقویت كنترل‌های داخلی و سیستم‌های مالی مناسب» در راستای شفاف سازی عوامل هزینه در زنجیره تولید تا مصرف و «تامین اطلاعات دقیق و مناسب» جهت تقویت نظام مالی، برنامه‌ریزی تولید ملی و افزایش ارزش افزوده، «شفافیت در عوامل هزینه» و «استفاده از تحلیل‌های مالی و مقایسه اطلاعات از طریق بهینه كاوی» در خدمت نشان دادن زمینه‌های لازم برای صرفه‌جویی، «كمك در تعیین مالیات حقه» در راستای افزایش سهم درآمدهای مالیاتی، اجرای وظایف حسابرسان در زمینه «مدیریت ریسك تقلب»، «مبارزه با پول شویی»، «استانداردهای برخورد با موارد عدم اجرای قوانین و مقررات» و «افشای موارد فساد»، در جهت شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد نقش جدی در» تعیین قیمت واقعی تمام شده محصولات» و در راستای روان‌سازی نظام قیمت گذاری و نهایتا «استفاده از فن‌آوری اطلاعات و استقرار حسابرسی مداوم»، در به روزآوری شیوه‌‌های نظارت بر بازار و فعالیت‌های اقتصادی قابل طرح است. خدمات حرفه حسابداری و حسابرسی در جهت رشد پویا و بهبود شاخص‌های اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله كشور ارزنده و قابل توجه است. بدیهی است ایفا كردن نقش موثر در این زمینه‌ها، در تقویت جایگاه حرفه حسابداری و حسابرسی كشور و افزایش قابلیت اتكای آن برای ذی‌نفعان، كمك‌كننده خواهد بود.هوشنگ نادریان  ;   حسابدار رسمی

مقاله منتشر شده در روزنامه دنیای اقتصاد   مورخ : 1393/01/30 ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 اردیبهشت 1393 توسط مسعود میرزالو
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک