تبلیغات
حسابداری و کامپیوتر - گسترش تعامل ایران با بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول

حسابداری و کامپیوتر
 

دکتر سیف رئیس کل بانک مرکزی به همراه هیئت بلندپایه ای از مقامات اقتصادی کشور به منظور شرکت در اجلاس سالانه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در سال 2013،  از 8 لغایت 14 اکتبر مطابق با  16 لغایت 22 مهر 1392 عازم واشنگتن شدند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی ، دکتر سیف در اجلاس روسای کل بانک های مرکزی گروه 24 و آقای کامیاب معاون ارزی بانک در اجلاس معاونین گروه 24 شرکت نمودند. گروه 24 در بیانیه خود با اشاره به کاهش قابل ملاحظه‌ در رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور به دلیل اثرات ناشی از مشکلات و عدم‌اطمینان در کشورهای توسعه‌یافته، نگرانی خود را از بروز بی ثباتی ناشی از تغییر سیاست‌های پولی در کشورهای توسعه‌یافته اعلام و از این کشورها درخواست نمود تا در سیاست‌گذاری ها به نقش خود در رونق اقتصاد جهانی توجه داشته باشند.
علاوه براین، با ابراز نارضایتی از عدم اجرای اصلاحات مدیریتی و سهمیه ای صندوق بین المللی پول مصوبه سال 2010، از کشورها در خواست نمود تا سریعا" نسبت به اجرای تعهداتشان در زمینه اصلاحات اقدام نمایند تا بدین طریق منابع لازم جهت اجرای وظایف صندوق ایجاد و نقش کشورهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور در رشد جهان به درستی بیان شود.
اعضای گروه 24 همچنین با تاکید بر لزوم تلاش جهت دستیابی به اهداف هزاره در راستای توسعه پایدار، اصلاحات اقتصادی برای دستیابی به رشد فراگیر و اشتغال، از بین‌بردن فقر مطلق و ایجاد نهادهای پاسخ‌گو برای توسعه، از بانک جهانی خواستند تا بر اساس اختیاراتش در راستای رسیدن به این اهداف تلاش نماید.
رئیس کل بانک مرکزی و هیئت همراه، همچنین با مسئولین بخش های مختلف صندوق بین المللی پول ملاقات هایی داشته و تعاملات صندوق بین المللی پول و کشورمان را مورد بحث قرار دادند.
دکتر سیف در ملاقات با معاون اجرایی صندوق بین المللی پول و همچنین مسئولین بخش خاورمیانه و گروه میز ایران با اشاره به شرایط خاص کشور به لحاظ بین المللی و همچنین وضعیت اقتصاد داخلی کشور، بر لزوم بکارگیری سیاست های مناسب جهت رفع مشکلات تاکید کرد.
در این دیدار، رییس کل بانک مرکزی اولویت کشور را بهبود تولید و اشتغال اعلام نمود و حجم قابل توجه ذخایر ارزی کشور علیرغم محدودیت های موجود را از نکات مثبت شرایط کنونی  برشمرد و ضمن تاکید بر اولویت های بانک مرکزی جهت برقراری نظام ارزی شناور مدیریت شده و ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز ؛ سیاست اصلی بانک مرکزی را بازگشت به شرایط مطلوب اعلام کرد.
رییس شورای پول و اعتبار ضمن اشاره به لزوم استقلال بانک مرکزی، توافق و هماهنگی همه جانبه موجود در دولت و به ویژه نظرات مثبت رئیس جمهور در این رابطه را از سیاست های مثبت آتی برشمرد. مسئولین صندوق بین المللی پول نیز با تائید وجود عدم توازن در بخش های مختلف اقتصادی، تغییر در سیاست های موجود را ضروری دانستند و در این رابطه آمادگی خود را جهت ارائه کمک های فنی با استفاده از تجربه سایر کشورها اعلام نمودند.   
در جلسه دیگری با حضور اقتصاددانان ایرانی شاغل در صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، رئیس کل بانک مرکزی به تشریح سیاست های بانکی بانک مرکزی پرداخت و از آنان دعوت نمود تا با ارائه تجربیات خود در حل مشکلات کشور سهیم باشند. رئیس کل بانک مرکزی و هیئت همراه، همچنین ضمن ملاقات با تعدادی از روسای کل بانک های مرکزی، در خصوص مسائل مورد علاقه طرفین به تبادل نظر پرداخت و بر راهکارهای موجود جهت گسترش روابط تجاری و بانکی تاکید نمود. 
دکتر سیف در روز شنبه 12 اکتبر (20 مهر) در جلسه گروه پولی و مالی (IMFC) شرکت نمود. در این جلسه گزارش وضعیت اقتصادی جهان مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به وضعیت اقتصادی کشورها به تفکیک کشورهای توسعه یافته، بازارهای نوظهور و کشورهای با درآمد پایین، سیاست های مورد نیاز جهت بهبود وضعیت اقتصادی هر یک را ارائه دادند. در عین حال با توجه به ارتباط تنگاتنگ اقتصاد کشورها، ضمن تاکید بر هماهنگی سیاست گذاری ها ؛ نقش مدیریتی صندوق و حمایت مالی آن سازمان را با اهمیت اعلام نمود.


منبع :  سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران


ادامه مطلب

طبقه بندی: بانک و بانکداری، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 مهر 1392 توسط مسعود میرزالو
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک