تبلیغات
حسابداری و کامپیوتر - انتشار اسکناس 20 هزار تومانی در دستور کار بانک مرکزی

حسابداری و کامپیوتر
 

تمهیدات بانکی در روزهای پایانی سال


انتشار اسکناس 20 هزار تومانی در دستور کار بانک مرکزی

گروه بازار پول- روز گذشته، سه نفر از مسوولان بانک مرکزی برنامه‌های در نظر گرفته شده برای شبکه بانکی در روزهای پایانی سال 91 را تشریح کردند. از جمله رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی از آخرین وضعیت چاپ اسکناس درشت‌تر خبر داد و مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی نیز عنوان کرد که به زودی اسامی 50 شعبه بانک برای پرداخت «اسکناس نو» به مردم اعلام می‌شود.


رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک این بانک از طرح جدید چاپ اسکناس 20 هزار تومانی خبر داد. به گفته مجید صنیعی، چاپخانه بانک مرکزی طرح اسکناس 20 هزار تومانی را به این بانک ارائه کرده و هم‌اکنون در انتظار مجوز وزارت امور اقتصادی و دارایی برای انتشار است. وی افزود: طرح و ابعاد اسکناس 20 هزار تومانی مشخص شده و به محض دریافت مجوز، مراحل چاپ آن آغاز می‌شود. وی ادامه داد: علاوه بر اسکناس 20 هزار تومانی طرح‌های مربوط به اسکناس 50 هزار تومانی نیز آماده شده است که در صورت موافقت، نخست اسکناس 20 هزار تومانی چاپ و منتشر و به فاصله زمانی دو سال، اسکناس 50 هزار تومانی چاپ خواهد شد. رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی خاطرنشان کرد: رنگ قالب اسکناس 20 هزار تومانی، اندازه، سایز، طرح روی اسکناس در گزینه‌های مختلف ارائه شده است. کارخانه چاپ اسکناس دو طرح چاپ اسکناس 20 هزار تومانی و 50 هزار تومانی را به بانک مرکزی ارائه داده است که به محض دریافت مجوز از وزارت امور اقتصادی و دارایی در سال 92 اسکناس 20 هزار تومانی به جریان خواهد افتاد.
وی افزود: از آنجایی که امکان چاپ همزمان دو اسکناس وجود ندارد ابتدا قرار شده اسکناس 20 هزار تومانی چاپ و در مرحله بعد که حدود دو سال طول می‌کشد اسکناس 50 هزار تومانی در دستور کار قرار بگیرد.
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک در باره وضعیت مبادله ایران چک 50 هزار تومانی با نهایی شدن طرح‌های مذکور گفت: در صورتی که اسکناس 20 هزار تومان مجوز چاپ بگیرد همچنان ایران چک‌های 50 هزار تومانی در بازار در جریان خواهند بود و لزومی ندارد حتما از رده خارج شود.
ارزش پول ملی به شدت کاهش یافته است
صنیعی در بخش دیگری از اظهارات خود در جمع خبرنگاران، همچنین از پیگیری طرح اصلاح (رفرم) پولی خبرداد و افزود: این طرح در سال 1386 به دلیل کاهش ارزش پول ملی برنامه‌ریزی شد، اما هم‌اکنون ارزش پول ملی نسبت به سال مذکور به شدت کاهش یافته و باید زمینه ساماندهی آن فراهم شود.
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی تصریح کرد: در سال جاری انواع سکه‌های 500، دو هزار و پنج هزار ریالی توسط بانک مرکزی ضرب شده، ضمن آنکه سکه یادبود 2 هزار ریالی با طرح جدید در راستای سند چشم‌انداز 20 ساله به میزان 15 میلیون قطعه ضرب شده است.
به گفته صنیعی، سکه جدید رایج یک هزار ریالی با آلیاژ جدید و با طرح بارگاه حضرت شاهچراغ در حال تولید است.
وی همچنین خبر داد که در پایان سال جاری تمامی خودپردازها مجهز به اسکناس‌های 100 هزار ریالی هستند و مشکلی در این زمینه در پایان سال وجود ندارد. وی گفت: طرح پشت اسکناس پنج هزار ریالی که در گذشته با طرح ماهواره امید چاپ شده بود، تغییر خواهد کرد و هم‌اکنون طرح جدید در حال گذراندن مراحل تصویب است و از اردیبهشت سال آینده در دسترس عموم قرار می‌گیرد. این مسوول در پایان گفت: چک پول بانک‌ها و چک پول مسافرتی به هیچ عنوان به چرخه بازار بازنمی‌گردد.
اعلام 50 شعبه منتخب برای پرداخت اسکناس نو 
در ادامه این نشست خبری، مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی تمهیدات بانک مرکزی برای پرداخت اسکناس نو در روزهای پایانی سال را تشریح کرد. بهزاد قیاس وند گفت: پرداخت اسکناس نو از طریق 50 شعبه بانک ملی و تجارت صورت خواهد گرفت که در این زمینه به زودی اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در اسفند‌ماه تقاضای پول نقد افزایش می‌یابد، اظهار کرد: امسال نیز مانند سال‌های قبل 50 شعبه بانک ملی و تجارت را در نظر گرفتیم که پرداخت اسکناس نو را به مردم انجام دهند که ظرف یکی دو روز آینده در این زمینه اطلاع‌رسانی شده و شعب منتخب اعلام می‌شوند.مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی با بیان اینکه حدود 8 میلیارد قطعه اسکناس در جریان داریم، گفت: دو دلیل عمده باعث شده این میزان تقریبا ثابت بماند اولین عامل رشد بانکداری الکترونیکی است که مورد انتظار نبوده و باعث شده که روند رشد اسکناس کند شود و دلیل دوم استفاده بیشتر از اسکناس درشت است. قیاس‌وند عنوان کرد: آمار سرانه اسکناس در جریان حدود 105 برگ است.
70 درصد مردم ایران چک استفاده می‌کنند
وی با بیان اینکه حدود 41 درصد اسکناس‌ها از لحاظ قطعه و برگ اسکناس‌های دو هزار تومانی، پنج هزار تومانی و 10 هزار تومانی است، گفت: ایران چک‌ها از لحاظ مبلغ حدود 54 تا 55 درصد را در زمینه پرداخت‌ها به خود اختصاص داده‌اند و در واقع می‌توان گفت که تکیه اصلی مردم روی ایران چک است و 60 تا 70 درصد مردم در مبادلات خود از ایران چک استفاده می‌کنند.
مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی با بیان اینکه ایران چک‌ها در قانون بودجه سال 91 اجازه چاپ داشتند، اظهار کرد: بانک مرکزی تاکید دارد ایران چک‌ها در چرخه باشند.
وی خبر داد: حدود 360 میلیارد ریال در تهران و دو برابر این میزان در ترکیب‌های مختلف اسکناس ‌نو برای ایام عید توزیع خواهد شد.
رکورد تراکنش‌های بانکی شکسته شد
مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی نیز در ادامه این نشست از شکسته شدن رکورد تراکنش‌های بانکی با واریز عیدانه خبر داد و گفت: با واریز عیدانه در تاریخ ششم اسفند ماه سال جاری، 63 میلیون تراکنش در یک روز انجام شد. وی اظهار کرد: این در حالی است که این رقم در روز گذشته که روزی عادی بوده 25 میلیون تراکنش در شبکه بانکی و 22 میلیون در شبکه شاپرک بوده است.
وی با اشاره به تغییرات پردازشی در شبکه بانکی به لحاظ سیستمی و مدیریتی گفت: متوسط تعداد تراکنش‌ها تا 13 اسفندماه 70 تا 75 درصد رشد یافته است. به گفته وی، تعداد تراکنش‌ها روی خودپردازها 40 درصد و بر روی مرکز شتاب 60 درصد است. حکیمی تصریح کرد: 52 درصد کل تراکنش‌ها توسط پایانه‌های فروش، 40 درصد از طریق خودپردازها، 5 درصد اینترنتی و سه درصد از طریق موبایل و تلفن ثابت انجام می‌شود. این مقام مسوول گفت: حجم تراکنش‌های موفق در اسفند ماه تاکنون 3/98 درصد در شبکه شتاب و 5/98 درصد در شاپرک بوده است.
به گفته حکیمی، 470 تا 630 هزار بار تراکنش ناموفق نیز ثبت شده است.وی از طرح بازگشت وجوه در صورت مغایرت حداکثر ظرف مدت 48 ساعت خبر داد و اظهار کرد: رویه‌ها در این بخش در حال اصلاح است و قرار است در صورت عدم دسترسی به نتایج بررسی‌ها فرض به اعتماد مشتری گذاشته شود و پول‌ها پرداخت شوند.
برداشت مستقیم مبلغ قبوض شهری از حساب مردم
وی همچنین از طرح برداشت مبالغ قبوض از حسابی که مشتریان در بانک‌ها تعریف می‌کنند خبر داد و گفت: یکی از طرح‌های در دستور کار بانک مرکزی را برداشت مستقیم قبوض از حساب مشترکین به صورت خودکار با توجه به حسابی که مشتری تعیین می‌کند است و بر این اساس، پرداخت قبوض مشترکین به صورت خودکار و مستقیم انجام خواهد شد. منبع :            روزنامه دنیای اقتصاد
مورخ :         دوشنبه 14 اسفند 1391


ادامه مطلب

طبقه بندی: بانک و بانکداری، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 15 اسفند 1391 توسط مسعود میرزالو
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک