تبلیغات
حسابداری و کامپیوتر - آغاز دریافت اظهارنامه مالیات عملكرد و ارزش افزوده از تیرماه

حسابداری و کامپیوتر
 

با رسیدن تیرماه بهار مالیاتی با ارائه اظهارنامه‌های مالیات بر ارزش افزوده و عملكرد فرا می‌رسد.

به گزارش شبكه اخبار اقتصادی و درایی (شادا) به نقل از فارس، علی عسكری رئیس كل سازمان امور مالیاتی از آغاز دریافت اظهارنامه‌های مالیات مستقیم مربوط به عملكرد سال بر اساس سیاستهای قانون برنامه چهارم توسعه قرار بود تا پایان برنامه  ۹۰ و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار ۹۱ در سراسر كشور خبر داد.

وی گفت: نسخه اینترنتی اظهارنامه های جدید مالیاتی در پایگاه اینترنتی سازمان امورمالیاتی به نشانیwww.tax.gov.ir شبانه روز در دسترس فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل قرار دارد و ادارات مالیاتی سراسر كشور آماده دریافت اظهارنامه های تكمیل شده مالیاتهای مستقیم عملكرد سال گذشته تا ۳۱تیرماه و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تا ۱۷تیرماه هستند.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینكه دستورالعمل استفاده از اظهارنامه‌های الكترونیكی در سامانه سازمان امور مالیاتی درج شده است، افزود: مودیان مالیاتی می‌توانند نسخه ای از اظهارنامه مالیاتی را از روی پایگاه اینترنتی سازمان امور مالیاتی بر روی رایانه خود ذخیره كرده و پس از درج اطلاعات خواسته شده، آن را به صورت الكترونیكی به سازمان امور مالیاتی ارسال كنند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مودیان علاوه بر پایگاه اینترنتی سازمان امور مالیاتی، می‌توانند به صورت حضوری اظهارنامه مالیاتی را از ادارات مالیاتی دریافت و پس از تكمیل و مهر و امضا، آن را به صورت دستی یا با پست به همان ادارات تحویل دهند.

عسكری در پاسخ به این پرسش كه اگر شهروندان با تخلفی مواجه شدند، چگونه می توانند آن را پیگیری كنند، گفت: چند راه برای این كار پیش بینی شده است كه انتقال آن از طریق پایگاه اینترنتی سازمان امور مالیاتی به نشانی www.intamedia.ir یكی از آنهاست.

وی انتقال موارد تخلف به شماره 1822 را شیوه دیگر پیگیری شكایات برشمرد و افزود: نمایندگان دادستانی كه در ادارات مالیاتی مستقر هستند و حراست سازمان امور مالیاتی، آماده دریافت گزارش‌های مردمی و تخلفات احتمالی و پیگیری آنها هستند.

عسكری در پاسخ به این پرسش كه آیا اشخاصی كه دارای پروانه فعالیت تولیدی یا كسب هستند، اما هنوز فعالیت خود را شروع نكرده‌اند و یا فعالیت آنها در سال گذشته به دلایلی متوقف شده است، آنها نیز باید اظهارنامه مالیاتی ارائه كنند، افزود : همه اشخاص حقیقی و حقوقی كه در نظام اقتصادی كشور فعال محسوب می‌شوند و یا مجوز فعالیت دارند، باید برای برخورداری از معافیت مالیاتی اظهارنامه ارائه كنند و در اظهار نامه قید كنند كه واحد صنفی یا تولیدی آنها غیر فعال است.

وی افزود : آن دسته از فعالان اقتصادی نیز كه به هر علت فعالیت آنها متوقف شده است نیز باید شش ماه زودتر به این سازمان اطلاع دهند، تا بازرسی ها و تحقیقات میدانی انجام شود و بر اساس نتیجه ان از پرداخت مالیات معاف شوند .

مالیات در واقع حق شارژ اجتماعی شهروندان به شمار می‌رود كه باید همه بپردازند و اگر قانونگذار یك رشته یا شغلی را از دادن مالیات معاف می‌كند، بر اساس مصالح عام است، ولی باید افراد معاف هم اظهار نامه ارائه دهند، انگار كه مالیات صفر ریال می‌پردازند و جریان درآمد و معافیت روشن باشد.


منبع : مطلب درج شده در سایت وزارت امور اقتصادی و دارایی مورخ  1391/3/30ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 خرداد 1391 توسط مسعود میرزالو
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک